Ostrov Thassos

 

Ostrov Thassos leží na severu Egejského moře v blízkosti pobřeží Makedonie, které zeměpisně náleží. Patří do správního okresu Kavala. Jeho velikost je přibližně 380 km2 a délka pobřeží je 105 km. Na ostrově žije přibližně 16 000 obyvatel. Hlavním městem 
je Limenas neboli Thassos,ležící na severovýchodním pobřeží, ve kterém žije 3 500 obyvatel. Horský masív ostrova se tyčí naproti zálivu Keramoti, do kterého ústí řeka Nestos. Vzdálenost od pobřeží v tomto bodě je asi 6,5 km. Mezi ostrovem a výběžkem zálivu Keramoti leží ostrůvek Thasopula, který jako vlnolam ochraňuje lodě vykonávající spoj s pobřežím. Thassos má tvar elipsovitý, 
se značně členitým pobřežím vytvářejícím velké množství uzavřených kotvišť, mělkých zálivů a mnoho velkých i malých mysů. Na sever vybíhá mys Pachys, severovýchodně mys Evreokastro, jižně mys Babura, Marmaron, Salonikiu a Kefala. Západně se týhne mys Prinos. Podél členitého pobřeží se táhnou zátoky, na severovýchodě je záliv Ag. Ianis, východně zátoky Potamia a Kinira, jižně Limenarion a západně Prinu.

Mimo ostrůvku Thasopula, mnoho dalších větších i menších ostrůvků a skalisek věnčí pobřeží tohoto ostrova. Thassos je hornatý ostrov s velkým množstvím vodních pramenů. Skoro v samém středu ostrova se tyčí pohoří s pěti vrcholky. Nejvyšším vrcholkem je Ypsárion, nebo také Psario, dosahující výšky 1206 metrů. Mezi kopci a pobřežím se rozprostírají malé rovinky, zatímco ve vnitrozemí se vytvořila úrodná údolí a rokliny, kterými protékají bystřiny a malé říčky. V těchto údolích se dnes pěstují olivy, 
ze kterých se lisuje olej výborné kvality. Dříve se na úbočích a v údolích pěstovala vinná réva, ze které se vyrábělo známé thassoské víno.

Na horských svazích roste bujná vegetace, díky které se Thassosu také přezdívá "Zelený smaragd Egejského moře": duby, kaštany, platany, ořechovníky, lípy, kapradí a borovicové lesy, které začínají na pobřeží a sahají až k samým vrcholkům hor. 
Všude se line vůně myrty, oregána, tymiánu, rozmarýnu, šalvěje a mnoha jiných druhů rostlin, které voní ve všech ročních obdobích. 
Na podzim rostou v lesích různé druhy hub, různých velikostí 
a zbarvení.

Některé z těchto hub jsou jedlé a místní obyvatelé je sbírají. na jaře je celý ostrov pokryt množstvím divokých květů, některé 
z nich vyrůstají pouze zde. Thassos je rovnějž velmi bohatý na nerosty. Již od starověku jeho obyvatelé intenzivně těžili nejen mramor, ale i ušlechtilé kovy jako zlato a stříbro. Plínius ve svém popisu ostrova uvádí, že v půdě se nachází vzácné kameny, především opály a ametysty.

V oblasti zálivu Prinos se těžila ropa z ložisek nacházejících se na dně moře. Podnebí na ostrově je mírné a zdravé, pouze na severním pobřeží trochu vlhké. Léta jsou zde svěží a zima mírná.

Časté spoje vykonávané rychlými loděmi pro přepravu pasažérů a trajekty pro přepravu zboží a motorových vozidel zajišťují nepřetržitě, po celé roční období spojení s městem Kavala a Keramoti, které se nacházejí na protějším pobřeží. Letiště "Alexandr Veliký" vyhovuje svou polohou jak ostrovu, tak i městu Kavala. Nachází se v nížině u městečka Chrisopolis a je vzdálené pouhých 16 kilometrů od Keramoti.